Rešenja

softver pcelinjak
Pčelinjak online
softver magacin
Magacin u džepu
softver mikroklima
Mikroklima
softver radno vreme
Radno vreme
softver hladnjaca
Brza hladnjača
softver erp
Brzi ERP
softver reklamacije
Brze reklamacije
softver narudzbine
Brze narudžbine
softver lanac
Brzi lanac
softver izvoz
Brzi izvoz
berza
Berza informacija

Prednosti naših rešenja u odnosu na ostale slične poslovne softvere

Naša rešenja

  • Nije potrebna instalacija.
  • Rešenja su na srpskom jeziku prilagođena korisniku.
  • Uvek dostupna online.
  • Uvek ažurirana.
  • Minimalna mogućnost grešaka u radu aplikacija.
  • Veoma povoljna cena.
  • Jednostavne dorade i dodaci.
  • Jednostavna obuka, trenutni početak rada.

Ostala rešenja

  • Potrebna instalacija/licenca.
  • Rešenja su šablonska (neprilagođena korisniku).
  • Nisu uvek dostupna online.
  • Nisu uvek ažurirana.
  • Postoje mogućnosti grešaka u radu aplikacija.
  • Visoka cena licenci i održavanja.
  • Komplikovane i skupe dorade i dodaci.
  • Komplikovana obuka, dugo vreme za početak rada.

Pčelinjak online

Tehnologija i priroda - kako napraviti balans koji vam omogućava da iskoristite ono što vam nude nove savremene tehnologije i povezati ih sa prirodom, a da ne narušite ravnotežu.

Mobilni telefon je nešto što je prisutno u skoro svakom džepu, na celoj planeti.

Naš predlog je da to njegovo prisustvo iskoristimo da poboljšamo i bolje organizujemo rad pčelara na i oko pčelinjaka.

Zato smo zajedno sa pčelarima osmislili Pčelinjak Online (mobilni pčelinjak), i počeli da ga primenjujemo u praksi.

Treba da znamo da Srbija po broju stanovnika ima među najviše registrovanih pčelinjih društava, i to je baš pohvalno.

Ono što nije baš za pohvalu, je da je prinos po košnici relativno mali ako se pogleda globalna proizvodnja meda.

Ideja je da treba pomoći pčelarima da povećaju i broj košnica koje opslužuju, ali još više da povećaju prinos meda po košnici, a da ne ugroze kvalitet, a isto tako i da ne povećaju obim posla oko pčelinjaka.

Potrebno da se pčelari organizuju, i da na osnovu prikupljenih informacija, mnogo efikasnije provode vreme i u pripremi za posetu pčelinjaku, a i prilikom same posete pčelinjaku.

Ako znamo da su pčelinjaci obično udaljeni od mesta stanovanja pčelara, organizovanje time postaje još važnije. Na taj način je moguće da pčelar u kraćem vremenskom periodu odradi potrebne zadatke na većem broju pčelinjih društava.

Seljenje košnica na mesta gde u tom trenutku ima paše, je isto tako jedan od načina da se prinos po košnici poveća.

Analiza prethodnih poslova, i na osnovu toga planiranje narednih poslova, na sistematizovan način, svakako da mogu da pomognu da se količina meda po košnici poveća.

Svakako da ne možemo (a i ne trebamo) da utičemo na prirodu, ali možemo da joj se prilagodimo i da se mi i naše pčele ponašamo onako nam najviše odgovara.

Drugi segment je potreba da se kupcima meda, i uopšte korisnicima pčelinjih proizvoda, potvrdi da je med, i ostali pčelinji proizvodi, prirodnog porekla, i da je pčelar primenjivao dobru pčelarsku praksu prilikom proizvodnje, skladištenja i distribucije meda.

Pčelinjak ONLINE omogućava pčelarima uz minimalna ulaganja, promenu načina rada na pčelinjaku i u radu sa pčelama.

*za pregled upitnika i tabele morate biti prijavljeni na Vaš Google nalog

Magacin u džepu

Kao logičan dodatak za Pčelinjak Online, pogledajte i evidenciju magacina meda, i ostalih artikala za koje postoji potreba da se vode kod pčelara.

Jedan od zahteva Dobre Pčelarske Prakse je da se vodi evidencija u magacinu, i da se se evidencija meda vodi po FIFO metodi, što ovo rešenje jednostavno i lako omogućava (otvaranjem posebnih šifara za med, za svaku godinu). Takođe, ovde je moguće voditi evidenciju u više objekata, a da se dobije zbirni prikaz stanja meda.

Za ovu evidencije, potrebno je da pčelar dostavi nazive objekata (magacina).

Zatim je potrebno da dopuni već otvoren šifarnik artikala, ili da pošalje administratoru koji su to artikli koji treba da budu dodati (obratiti pažnju na davanje šifara, koje ne bi trebalo da se menjaju nakon početka unosa promena za uneti artikal).

Za početak, to bi bilo dovoljno. Preko forme za unos promena u magacinu, pčelar unosi podatke i time upravlja stanjem u magacinu.

U prikazu podataka, pčelar može da pogleda stanje, sortirano po različitim kriterijumima, po izboru pčelara (po šifri, po nazivu, po količinama, i sve to u rastućem ili opadajućem redosledu). Na vrlo komforan način, moguće je da se napravi filtriranje prikaza podataka, i da se dobije, recimo koliko ima ukupno jedne ili nekoliko vrsta meda, ili koliko ima po godinama proizvodnje.

Za svaki artikal može da pogleda karticu promena, sa svim ulazima ili izlazima, kako ukupno, tako i po objektima. I naravno, pregled podataka može da bude ograničen samo na jednu osobu, ali je moguće i dati pravo da to radi više osoba. Isto važi i za popunjavanje forme za unos promena u magacinu.

Ukoliko je potrebno, pčelar može da pogleda i izvorno unete podatke, u tabeli Evidencija, gde može da vidi ako je uneta nepostojeća šifra, ili ako je uneo neki podatak koji nije želeo, da može da izvrši korekciju preko forme. Moguća je izmena i direktno u podacima, ali samo od strane administratora ili korisnika koga administrator ovlasti.

Takođe, mogu da se pogledaju dnevnici promena, ukupni i po magacinima, ako je to potrebno (naravno sve je moguće da se odštampa ili snimi u PDF).

Sa ovom jednostavnom evidencijom, koja je uvek dostupna, jer je mobilna, pčelar može da upravlja svojim lagerom, kako meda, tako i ostalog materijala (tegle, šećer, satne osnove, vosak, … ) i da dokumentuje za potrebe DPP da magacin vodi po FIFO principu.

*za pregled upitnika i tabele morate biti prijavljeni na Vaš Google nalog

Mikroklima

Merenje i evidencija Temperature i Vlažnosti vazduha i zemljišta (sa dodatkom pH metra, koji meri PH zemljišta, vlažnost i osvetljenost zemljišta, kao i merenje CO2 u prostoriji.

Idealno za vođenje evidencije u prostorima gde je potrebno dnevno ili na sat evidentiranje temperature i vlažnosti prostora (vinski podrumi, magacini prehrambenih proizvoda, proizvođači pečurki, plastenici, staklenici, apoteke, …)

Kao osnova se koristi monitor, koji beleži temperaturu i vlažnost na svaki sat. Uz monitor dolazi i baterija koja traje 12 meseci, i koja može da se menja (oznaka CR2032). Monitor ima bluetoth konekciju, a konekcija se uspostavlja preko aplikacije na mobilnom. Opseg temperature je od 0 do 60 stepeni C, a vlažnost od 0% do 100%. Naravno, moguće je korišćenje i klasičnih termometara i merača vlažnosti, ali je onda potrebno zabeležiti izmerene rezultate ručno pre upisa u evidenciju, naročito ako na lokaciji na kojoj se meri nema internet konekcije. Moguće je sa monitora dobiti grafičke prikaze za poslednja 24 sata, na svaki sat; za poslednjih 3-4 dana (max i min temperatura i vlažnost po svakom danu).

Kao dodatak , za one kojima je to potrebno (proizvodnja pečuraka, proizvodnja povrća) moguće je meriti i voditi evidenciju pH vrednosti, kao i koncentraciju CO2 u prostoriji, što je od izuzetne važnosti za proizvodnju šampinjona, jer je to promenljivo u različitim fazama proizvodnje.

Ideja je da se korisnicima koji nisu u mogućnosti da ulažu veća sredstva, omogući da mogu da vode ovu evidenciju, i tako omoguće zapise o praćenju temperature, vlažnosti, CO2, pH, vlažnosti zemljišta, osvetljenosti zemljišta: Sve ovo može da obezbedi održavanje kvaliteta proizvoda, kao i dokaz za krajnje kupce da su proizvodi čuvani u kontrolisanim uslovima (ovo je naročito zanimljivo za snabdevanje trgovinskih lanaca, koji traže dokumentovanje merenja uslova za proizvođače poljoprivrednih proizvoda - plastenici, pečurke, ...), ali i da primeni mere, ako su izmereni rezultati izvan željenih ili očekivanih opsega.

Konekciju sa monitorom ili meračem i njihovo čitanje može da ima više korisnika, tako da očitavanje i unos u formu može da izvrši onaj ko je u blizini monitora, a ima odobrenje za to ( na primer radnici po smenama).

Za unete podatke u Brza.Rešenja, moguće je da se pogleda prikaz za određeni period (u tabelarnom ili grafičkom obliku). Ukoliko za neke podatke za datum želite da se ne vidi u prikazu, dovoljno je da ih čekirate kao neaktivne.

Monitor za temperaturu i vlažnost vazduha/zemljišta - potrebno je postaviti monitor na mesto merenja, aktivirati bateriju, na mobilnom instalirati aplikaciju i povezati se preko bluetotha. Nakon sat vremena moguće je dobiti prve podatke. Nakon 24 sata se dobijaju podaci za svaki prethodni sat. Prikazuju se i podaci za 4-5 dana unazad, min i max temperatura i vlažnost. Monitor može da se koristi i za merenje temperature i vlažnosti zemljišta. tako što se stavi ispod površine zemljišta koje se želi meriti.

Merač pH vrednosti, vlažnosti i osvetljenosti zemljišta - potrebno je postaviti merač na mesto merenja. Nakon 10 minuta moguće je dobiti prve podatke. Moguće je preko prekidača izabarati koja se vrednost meri, i vrednost pročitati u uneti preko forme u bazu podataka. Prikaz je sličan kao i kod merenja temperature.

Monitor za CO2, temperaturu i vlažnost vazduha - potrebno je postaviti monitor na mesto merenja, aktivirati bateriju. Pročitani podaci se unose u bazu podataka Mikroklima. Postoji mogućnost da se kod nekih uređaja podaci preuzimaju u bazu, po pozivu, što se naknadno dogovara.

Evidencija - Temperatura i Vlažnost NA SAT - operater može da unese izmerenu temperaturu i vlažnost. Ovako uneti podaci se beleže u bazi podataka Brza.Rešenja Mikroklima. Ukoliko se želi da se neki unos ne prikazuje, potrebno je čekirati u koloni Neaktivno, u tabeli Mikroklima, i taj unos se neće prikazivati u tabelarnim i grafičkim prikazima.

VAŽNA napomena za unos podataka preko forme:

- temperatura se u formi unosi u obliku celog broja, a u podacima se prikazuje u decimalnom obliku
primer: uneto 41 se prikazuje kao 4,1 C
uneto 324 se prikazuje kao 32,4 C
uneto 1 se prikazuje kao 0,1 C
** obratite pažnju na unos podataka o temperaturi - opseg unosa je od 0 do 600

- vlažnost vazduha se u formi unosi u obliku celog broja u opsegu od 0 do 99 i tako se i prikazuje

- CO2 se unosi u opsegu od 400 do 5000

- pH se unosi u formi unosi u obliku celog broja, a u podacima se prikazuje u decimalnom obliku
primer: uneto 41 se prikazuje kao 4,1
uneto 70 se prikazuje kao 7
** obratite pažnju na unos podataka o pH - opseg unosa je od 35 do 80

- vlažnost zemljišta se u formi unosi u obliku celog broja u opsegu od 0 do 10 i tako se i prikazuje

- osvetljenost zemljišta se u formi unosi u obliku celog broja u opsegu od 0 do 2000 i tako se i prikazuje

Prikazi mogu da se štampaju, ili da se prave u PDF obliku.

Baza može da primi preko 2000 zapisa, što je oko 6 godina ako se upisuje za svaki dan evidencija o temperaturi i vlažnosti. Nakon toga, moguće je da se uklone podaci iz prethodnih godina, i da se nastavi unos tekućih podataka.

Podaci mogu da se izvezu u CSV ili Excel formatu (i zbirni i filtrirani podaci).

Primena MIKROKLIMA u plastenicima i staklenicima

Ovo rešenje je veoma pogodno za korišćenje i praćenje temperature i vlažnosti u plastenicima i staklenicima.

Dovoljno je da se monitor (merač) postavi u plasteniku na lokaciju gde se želi merenje temperature i vlažnosti vazduha (verovatno je to najbolje da bude negde na sredini, blizu tla).

Monitor će beležiti temperaturu i vlažnost, a vaše je da povremeno (jednom dnevno, ili na nekoliko dana) povežete vaš mobilni uređaj sa monitorom, i da preko blue totha pročitate rezultate sa monitora.

Nakon toga, potrebno je da unesete izmerene vrednosti u evidenciju MIKROKLIMA.

Na osnovu dobijenih rezultata, možete da preduzimate akcije u vašem plasteniku, ako je potrebno da se temperatura i vlažnost smanje ili povećaju, a sve u skladu sa potrebama biljaka koje se u plasteniku nalaze.

Na ovaj način možete uticati na to da vam temperatura i vlažnost budu odgovarajući, a da ne morate da razmišljate o stalnoj proveri ovih parametara dolaskom u plastenik, kada za to nemate potrebe ili vremena.

*za pregled upitnika i tabele morate biti prijavljeni na Vaš Google nalog

Radno vreme

Forma za popunjavanje Radnog vremena:

Ukoliko se popunjava na mobilnom telefonu ili tabletu

- pokrenuti QR kod reader na mobilnom telefonu ili tabletu

- kliknuti sa QR kod readerom na mobilnom telefonu na QR kod ispod (ako se ne pokrene automatski, pokrenuti izabrani link)

Ukoliko se popunjava na računaru ili laptopu

- popuniti polja u Formi Evidencija zaposlenih - šifra, početak radnog vremena (datum i vreme), kraj radnog vremena (datum i vreme), vrsta rada, napomena ako je to potrebno

- za slobodan dan (neradan) - popuniti isti podatak za početak i kraj radnog vremena na primer 08:00 08:00

- posebno se popunjavaju Redovan rad, Prekovremeno i Bolovanje

- poslati popunjenu formu (taster PROSLEDI)

- ako je potrebno, izvršiti ispravke ili proveru - u ovom koraku je moguće uneti i novi podatak o radnom vremenu

- zatvoriti Formu na mobilnom telefonu

- zatvoriti QR kod reader na mobilnom telefonu ili tabletu

*za pregled upitnika i tabele morate biti prijavljeni na Vaš Google nalog

Brza hladnjača

Za hladnjače je bitno, pored što bržeg smeštanja proizvoda u hladnjaču, i praćenja mikroklimatskih uslova, da se pre unošenja u hladnjaču prikupe i zabeleže svi podaci, koji su potrebni za kasniji odabir odgovarajućeg kvaliteta, veličine i količine artikala koji se isporučuju krajnjem kupcu. Takođe, za neke kupce je potrebno i dokumentovanje sa kojih parcela i kada je izvršena berba.

Kao reprezentativan primer, pokazaćemo kako je to moguće uraditi sa jabukama, koje se smeštaju u ULO (Ultra Low Oxigen) hladnjaču. Treba napomenuti da se proizvodi u hladnjačama mogu čuvati do 9 meseci, što samo povećava potrebu da se poseduju kompletne informacije odmah pri unošenju u hladnjaču, pa do pakovanja, a nekada i posle toga.

Na sličan način je moguće pratiti i ostale vrste voća i povrća, u ULO ili standardnim hladnjačama.

Za kompletnu evidenciju, pored softverskog rešenja Brza-Hladnjača, potrebno je koristiti mobilne telefone sa QR kod čitačem i mogućnost da se štampaju QR kod oznake, za kontejnere (gajbice) gde se smeštaju proizvodi, kao i za označavanje parcela, i eventualno stabala, ako se želi pratiti berba na nivou stabla, kao i QR kod oznaka (šifra) onog ko je brao proizvod, to jest ko ga je isporučio u hladnjaču, kao i QR oznaka (šifra) komore u koju se smešta kontejner (gajba).

Preporučuje se da se kompletan unos podataka u aplikaciju vrši neposredno pre smeštanja u komoru hladnjače, a da se podaci sa terena, zapisuju na kontrolne kartone, koji se stavljaju na vrhu kontejnera, i kompletiraju zajedno sa unetim podacima u hladnjači.

Korak 1.

Na kontejner, koji odlazi na berbu, se lepi QR kod nalepnica, koja je prethodno odštampana iz Brza-HLADNJAČA, drugi primerak se lepi na kontrolni karton. Prilikom berbe, na kontrolni karton berači upisuju sledeće podatke:

- datum i vreme berbe

- oznaku parcele - oznaku stabla

- šifru berača (predradnika)

- oznaku vrste voća

- klasu voća

- kalibraciju

- kvalitet

- napomenu

- i eventualno još neke potrebne podatke (zavisno od vrste proizvoda i od potreba korisnika)

Korak 2.

Kada je kontejner napunjen proizvodima, dovozi se do hladnjače, meri se, i na kontrolni karton se upisuje težina, a prilikom unošenja u komoru, upisuje se broj komore u koju se smešta kontejner.

Korak 3.

Podaci sa kontrolnog kartona se preko mobilne aplikacije, unose u bazu podataka. Na ovaj način su svi podaci uneti u bazu podataka, i vidljivi su svima koji imaju pristup. Ako je potrebno, administrator može neke podatke izmeniti direktno u bazi, ili označiti da ovaj kontejner nije u hladnjači, a onda ponovo uneti izmenjene podatke, ako je to neophodno.

Korak 4.

Premeštanje kontejnera iz komore u komoru se vrši tako što administrator (koji je dobio pravo da to radi) uđe u bazu podataka, u tabelu evidencija, pretraživanjem pronađe odgovarajući kontejner, unošenjem šifre kontejnera, ili čitanjem QR kod oznake (ako se radi mobilnim uređajem), i izmeni šifru komore na onu u koju se kontejner smešta, iz liste aktivnih komora. Treba napomenuti da u istoriji ostaje zabeleženo ko je i kada izvršio izmenu, kao i informacija o prethodno unetom podatku o smeštanju u komoru.

Korak 5.

Izbor kontejnera koji se uzimaju za pakovanje za konkretnu isporuku, se vrši tako što se filtriraju podaci, shodno potrebama narudžbine, gde je moguće kombinovanje više uslova, a da bi se dobio pravi odabir. Ovaj postupak je potrebno raditi na računaru, to jest na windows operativnom sistemu. Nakon izbora, moguće je tako filtrirane podatke odštampati (po potrebi, mogu se odštampati i QR kod oznake kontejnera koji se uzimaju, kao i oznake u kojim komorama se nalaze. U naprednijem korišćenju, moguće je tako dobijene podatke i sortirati po određenom kriterijumu-koloni po izboru korisnika (na primer, sortirati po komorama u kojima se kontejneri nalaze)

Korak 6.

Preuzimanje kontejnera iz komore za dalju obradu i pakovanje se vrši na osnovu liste koja je odabrana u prethodnom koraku. Nakon iznošenja kontejnera, potrebno je da operater-administrator čekira polje koje pokazuje da je kontejner izvan komore, i on se više neće pojavljivati u listi kontejnera u komorama. Po potrebi, moguće je u polju napomena izmeniti unete podatke, gde je moguće uneti opisno za kog kupca je planiran uzeti kontejner, ako je to potrebno. (kao proširena mogućnost, moguće je u posebno polje kupac, iz liste vrednosti da se odabere za kog kupca je isporuka - ovaj spisak kupaca je moguće ažurirati - dodavati kroz aplikaciju). Ovo, ili dodatno polje je moguće koristiti ako je potrebno da se upiše i podatak o kooperantu od koga se preuzimaju proizvodi, ako je takav vid poslovanja hladnjače, ukoliko se za to ne koristi polje šifra berača (predradnika).

Korak 7.

Analiza podataka o kontejnerima u komorama, kao i o već uzetim kontejnerima se može vršiti preko računara kad god je to potrebno. Takođe je moguće izabrati i prikaz po pojedinačnim komorama, ili grupu komora po kojima je potrebno prikazati podatke. Takođe, moguće je da se prikažu proizvodi po vrsti, kvalitetu ili količini, i naravno, sve je to moguće odštampati ili snimiti u PDF obliku, a po potrebi i u nekom drugom obliku, kao što je CSV iili XLS.

Korišćenje podataka

Na ovaj način, moguća je potpuna kontrola prijema i uzimanja proizvoda u hladnjačama, kao i strukturna analiza sadržaja po komorama.

Pošto je rešenje Online, pristup podacima je moguć i kada ste izvan hladnjače, što je veoma korisno za komercijaliste, prilikom ponude ili davanja naloga za isporuku, iako nisu fizički prisutni u hladnjači, što je čest slučaj.

Sa ovim načinom evidencije u Hladnjačama, korisnik dobija mobilnost i sve potrebne informacije o sadržaju hladnjače, ma gde se nalazio, a najbitnije je da prilikom prijema i uzimanja iz komore evidentira promene.

Zahvaljujući veoma sofisticiranom načinu filtriranja i sortiranja podataka, operativno su raspoloživi svi potrebni podaci, koje sam korisnik može oblikovati i prezentovati, ili krajnjem kupcu, ili u okviru poslovnih funkcija u samoj hladnjači.

*za pregled upitnika i tabele morate biti prijavljeni na Vaš Google nalog

Brzi ERP

Brza.Rešenja - Proizvodnja nameštaja je Online platforma, koja može da pomogne proizvođačima nameštaja, naročito malim, da mogu da formiraju proizvodne naloge i da prate njihovu realizaciju u proizvodnji, podeljeno po radnim mestima, to jest operacijama koje su bitne za praćenje.

Sva rešenja su zasnovana na mobilnom radu, tako da obezbeđuju pristup podacima sa bilo koje lokacije koja ima internet konekciju. Detaljno ćemo opisati postupak rada od dobijanja i evidentiranja narudžbe kupca, preko pravljenja radnog naloga, do praćenja na radnim mestima SEČENJE i BUŠENJE i isporuke kupcima po naručenim pozicijama (delimično ili potpuno). Na sličan način je moguće proširiti praćenje i po ostalim radnim mestima i operacijama za koje se smatra da je bitno da se takvo praćenje uspostavi.

Postupak rada u PROIZVODNJI

- Od kupca stiže narudžbina, koja se štampa ili smešta u dokumentaciju u elektronskom obliku. Ukoliko postoje dodatne informacije, i one se priključuju novoformiranom Radnom nalogu.

- Na osnovu narudžbine, Administrator formira novi Radni nalog za proizvodnju, i povezuje ga u listu Radnih naloga. Takođe formira QR kod preko koga može da se pristupi Radnom nalogu uz pomoć mobilnog uređaja (nalazi se na dnu radnog naloga - u levom delu).

- Administrator, ili operater koji je zadužen za praćenje Radnih naloga, štampa potreban broj Radnih naloga, tako da svaki operater dobije svoju kopiju (kod korišćenja mobilnih uređaja, Radni nalog se pojavljuje na listi kod svakog ko ima pravo da pristupi dokumentu, i nije obavezno da se štampa).

- U tabeli ISPORUKA, operateri mogu da unose promene u polje Isporuka (datum kad je isporuka izvršena), kao i u kolone ISPORUČENO i Rad (svi operateri mogu da koriguju ove podatke, s tim da se u Istoriji vidi ko je izmenu uradio, i kada). Različitim bojama, u zavisnosti od statusa, su prikazane svaka stavka posebno, kao i zbirni podaci.

- Tabeli SECENJE, u za to predviđena polja, može za izmene, da pristupi samo operater koji radi na sečenju, preko mobilnog uređaja koji je ulogovan sa nalogom za sečenje. Ostala polja u tabeli, mogu samo da se pogledaju, a ne mogu da se menjaju. Nakon unosa podatka, automatski se menjaju i ostali povezani podaci, koje mogu da vide svi koji imaju pravo pristupa tabeli.

- Tabeli BUSENJE, u za to predviđena polja, može za izmene, da pristupi samo operater koji radi na bušenju, preko mobilnog uređaja koji je ulogovan sa nalogom za bušenje. Ostali mogu samo da pogledaju podatke koji su uneti, i to odmah čim je promena napravljena.

- Na ovakav način, moguće je da se naprave i tabele za druge operacije, i da se povežu sa nalozima koji im odgovaraju (Obrada, Farbanje, Montaza, ...), a da ih krajnji izvršioci popunjavaju.

- U zbirnoj tabeli RADNI-NALOZI se prikazuju podaci iz pojedinačnih radnih naloga, a može se odabrati koji će se podaci prikazivati. Takođe, u zbirnim radnim nalozima, preko upita, moguće je dobiti prikaze radnih naloga koji se nalaze u različitim fazama završetka.

- Svi prikazi iz tabela mogu da se odštampaju, ili snime u PDF obliku, ili nekom drugom obliku pogodnom za dalje korišćenje i pregled.

- Moguća je upotreba bežičnog QR kod čitača, koji je povezan sa mobilnim uređajem, ili direktno preko QR aplikacije na mobilnom, za povezivanje sa dokumentom pojedinačnog radnog naloga, ali i sa detaljima iz radnog naloga.

Koncept rada sa Brza.Rešenja je veoma jednostavan i efikasan (može se opisati u 5 koraka)

1. Korisnik preko mobilnog uređaja unosi promene. Za unos može da se koristi bilo koji uređaj koji ima Internet konekciju.

2. U bazi podataka koja se automatski formira na osnovu unosa promena, korisnici mogu da pregledaju podatke, da ih sortiraju, filtriraju i prikažu u obliku koji je za njih najpogodniji. Preporučuje se pregled preko desktop ili laptop računara.

3. Bitna osobina Brza.Rešenja pristupa je i aktivna komunikacija među korisnicima (kada ih ima više), direktno preko baze podataka, ili u kombinacija sa automatskim mailovima, kao i trenutna ažurnost podataka za sve koji pristupaju.

4. Korisnik može da vidi u bazi podataka, kada su promene izvršene, i ko ih je uradio, kao i kompletnu istoriju promena po svakom polju.

5. Vrlo kratko vreme od početka uvođenja do realnog rada - meri se satima, ili nekoliko dana.

Međusobna “kolaboracija” i timski rad, što poboljšava funkcionisanje celokupnog poslovnog sistema, i samim tim omogućava mnogo bolje i brže rezultate, uz smanjenje grešaka i troškova, su najvažniji efekti ovakvog načina rada. Zapisi i kompletna digitalna evidencija, takođe obezbeđuju dobru podlogu za kasniju analizu i poboljšanja na osnovu podataka nastalih na ovaj način.

Ono što je za korisnike bitno, je da nije neophodno da menjaju svoj način rada, već je dovoljno da promene koje se dešavaju, budu zabeležene digitalno, i da tako prikupljenim informacijama pristupaju svi oni kojima su takve informacije potrebne, ali odmah čim su se promene desile.

*za pregled tabele morate biti prijavljeni na Vaš Google nalog

Brze reklamacije

Želeo sam da podelim sa vama veoma efikasno korišćenje Google alatki u praćenju reklamacija. Ovo je naročito korisno za mala preduzeća, koja imaju ograničen budžet, a i ograničene ljudske resurse, ali svakako može da se koristi i u većim kompanijama.

Koncept je veoma efikasan, a u osnovi jednostavan, i što je najbitnije, veoma fleksibilan, a pošto se koriste besplatni Google alati, i finansijski je veoma povoljan.

Vreme za uvođenje ovog načina praćenja reklamacija je vrlo kratko, tako da se već posle nekoliko nedelja može aktivno koristiti.

Pokušaću da na primeru praćenja reklamacija u firmi u kojoj radim kao administrator, pokažem kako to može da funkcioniše.

Šta je potrebno da bi se krenulo.

Potreban je jedan Google nalog, koji možete i namenski otvoriti za reklamacije.

Takodje, potrebno je da se tako organizujete, da vam sve reklamacije stižu u obliku maila na taj google mail koji imate otvoren na Gooogle nalogu. (ako vam reklamacije stižu i na druge mailove, ili recimo na viber, mislim da nije problem da ih preusmerite na mail opredeljen za reklamacije). Ja inače tako radim. Obično reklamacije stižu na office mail ili na viber, a ja ih usmerim na mail za reklamacije. Čak i kad je reklamacija stigla u papirnom obliku, možete je skenirati, ili ako vam je lakše slikati mobilnim, a onda poslati na mail za reklamacije, a u telu maila napišite i dodatna objašnjenja ako je to potrebno.

Ono što je zanimljivo, i veoma korisno, je da ako imate više puta razmenu mailova sa klijentom, imaćete sve povezano (to inače omogućava gmail) i možete da ispratite sve lako i brzo.

Sad dolazi drugi deo, a to je pravljenje dokumenta za reklamaciju, u Google tabelama. U stvari u pitanju je samo jedna tabela, i ja ću vam pokazati svoju, a vi možete napraviti vašu, sa potrebnim kolonama koje odgovaraju vašem poslovanju. Ako vam treba pomoć, javite se, naročito ako želite da tabeli selektivno pristupa više ljudi, i da imaju različita prava za rad nad podacima, što je isto tako veoma korisno.

Vlasnik tabele, a to je korisnik koji pristupa i gmail nalogu, ima pravo da menja sve u tabeli, i da dodaje nove redove. Ja sam to rešio tako što dodajem za svaku novu reklamaciju dodajem po jedan novi red na vrhu tabele, tako da su najnovije reklamacije uvek na vrhu. Sledeći korak je popunjavanje podataka u vezi reklamacije. U mom slučaju, to su redni broj reklamacije, datum, podaci o kupcu (klijentu), a onda link ka mailu (gmail) u kome se nalaze detalji reklamacije, slike, zapisnici, opisi, … . Mailu može da pristupi samo vlasnik tabeli, što je dobro za o zaštitu

Zatim se unose podaci u donja polja (ili se kopiraju iz maila).

Ukoliko postoji pdf ili jpg, ili neki drugi dokument, za koji se želi da mu pristupe i drugi, moguće je da se iz maila preuzme na google drive, i da se kopira link kome mogu da pristupe svi koji imaju pristup tabeli Reklamacije. Na isti način je moguće da i drugi učesnici u procesu rešavanja reklamacije postave svoja dokumenta na svoje Google drive, i da ih podele sa ostalim korisnicima.

Kolone u tabeli mogu da menjaju učesnici u rešavanju reklamacija, ili ako želite, samo vlasnik tabele (bojama su označene bitne faze). Takođe, može se povezati i link zapisnika, ako postoji, kao i napomena od strane bilo kog učesnika u procesu reklamacije.

Mogućnosti filtriranja obezbeđuju da se mogu prikazati recimo, sve reklamacije jednog kupca, ili sve pokrenute reklamacije, ….). Tako filtrirani podaci, ili svi podaci, mogu da se štampaju u PDF, kad god je to potrebno (pogledaj karticu Upit).

Ono što je zanimljivo, i može da bude veoma korisno, je da se podacima može pristupati i sa mobilnog uređaja ili tableta, a ako se koristi Chrome, i da se pregleda Off-line, pa čak i da se unose podaci Offline, a da se sinhronizacija izvrši kada uređaj bude prvi put On-line. Naravno, tu ima nekih ograničenja, ali je svakako sve veoma upotrebljivo i korisno, naročito kada se malo uhodate u rad.

Ovo je osnovna varijanta, a svakako da možete da to proširujete prema vašim potrebama i idejama, što je veoma bitno.

*za pregled tabele morate biti prijavljeni na Vaš Google nalog

Brze narudžbine

Praćenje narudžbina, može da vam pokaže na koji način možete da pratite zahteve zaposlenih za redovnu svakodnevnu nabavku, ili nabavku za neke male projekte, i da u njemu učestvuje nekoliko ljudi, naravno svako sa svojim privilegijama i pravima da menja ili pregleda unete podatke.

Nivoi korisnika mogu da postoje:

Superadministrator - može da menja sve podatke, da daje i oduzima dozvole pristupa drugim korisnicima (za ceo dokument i za odredjena polju u dokumentu) i podešava sve što je potrebno u dokumentu - u ovom primeru, recimo može da povećava broj redova za prikaz, da promeni veličinu fontova, boju, … Naravno, može i da ukloni kompletnu tabelu, da je premesti kod drugog korisnika, promeni podešavanja.

Administrator - može da menja podatke u zaglavlju dokumenta, kao i sva polja u stavkama dokumenta, takodje može da postavi neki već uneti red neaktivnim, kao i da menja status nabavke za svaki artikal.

Zaposleni - lice koje popunjava formu Nabavka, a može da vidi i status svojih naručenih artikala (vidi maksimalno 100 poslednje naručenih artikala).

Komercijalista nabavke - zaposleni koji učestvuje u nabavci artikala, i koji ažurira status i podatke kada je artikal naručen, od koga i koja se količina očekuje, kao i da može da podatke koje je Zaposleni uneo, može da poveže sa šiframa iz Informacionog sistema (šifra i naziv artikla, šifra i naziv Dobavljača.

Magacioner - zaposleni koji prima naručene artikle, i ažurira informaciju kada su stigli, kao i da li je stiglo onoliko koliko je naručeno, više ili manje. Takođe, i na koji je način stiglo (sopstveni prevoz, prevoz dobavljača, brza pošta) i eventualne reklamacije na količinu ili kvalitet isporučenih artikala.

Analitičar ili Supervizor - pregleda podatke, ne može da ih menja

Preko forme Nabavka, Zaposleni popunjava podatke o artiklu koji treba da bude nabavljen. Unosi tekstualni opis artikla, ako zna šifru iz postojećeg informacionog sistema, on je unosi, ako je ne zna, to može uraditi referent nabavke kasnije kroz izbor artikla koji nabavlja. Zatim unosi količinu koja treba da se nabavi i jedinicu mere, kao i broj dana za nabavku. Takođe, u napomeni može da unese i predlog od kog dobavljača može da se nabavi, kao i da priloži sliku ili tehničke podatke o proizvodu (do 3 priloga po svakoj stavci), i eventualno da unese kataloški broj ili dobavljačevu šifru artikla.

Treba i da izabere svoje ime iz liste (ovu listu ažurira Superadministrator, na osnovu maila Administratora), da bi Komercijalista nabavke znao ko je naručio artikal, ili ako ga nema u listi, da odabere Ostalo, a da u Napomeni unese svoje ime.

Za svoj deo rada, Komercijalista u tabeli Obrada, pristupa redu koji treba da obrađuje , gde vidi do tada unete podatke od strane Zaposlenog, koje ne može da menja (može da označi da se ova stavka briše, to jest da se odustaje od daljeg postupka nabavke.)

Šta se ovim dobija?

Unos zahteva se radi sa bilo kog mesta, preko mobilnog telefona, i postoji mogućnost da se pravljenjem fotografija onoga što se poručuje, olakša nabavka i izbegnu greške i nerazumevanje. Za tehničke proizvode, moguće je da se priloži i tehnički crtež ili tehnički opis proizvoda.

Onaj ko pravi zahteve za nabavku, može da vidi svoje poručene artikle, i njihov trenutni status, bez da vidi ostale nabavke.

Moguće je lako da se u formi za popunjavanje dodaju oni koji imaju pravo da prave zahteve za nabavku, i da se to uskladi sa prikazom podataka (ovo je posao za superadministratora).

Ukoliko se za neki artikal odustaje od nabavke, onaj ko vrši obradu, može da označi artikal i on se neće pojavljivati dalje u prikazima.

Kod prijema, lica koja su označena kao magacioneri, vrše prijem, i mogu da označe da su poručeni artikal predali naručiocu, ili ako to nije označeno, onda je artikal u magacinu.

U okviru PREGLEDA, oni koji se bave nabavkom mogu da pregledaju status svih zahteva, i da reaguju i ažuriraju sve do tada aktivirane zahteve za nabavku.

Znači, na ovaj način je moguće da se prati nabavka, kako materijala, tako i tekućih artikala koji se poručuju od strane zaposlenih. Time se dobija na efikasnosti, i mnogo bolje može da se reaguje na zastoje ili kašnjenja u nabavkama.

Takođe, zaposleni mogu da provere u kojoj je fazi nabavke artikal koji su tražili.

*za pregled upitnika i tabele morate biti prijavljeni na Vaš Google nalog

Brzi lanac

Proizvodnja kupatilskog nameštaja za trgovinske lance (može da posluži i drugima koji žele da prodaju svoje proizvode u trgovinskim lancima)

Saradnja sa trgovinskim lancima ponekad može da bude frustrirajuće za malog proizvođača, jer su zahtevi brojni, a svako kašnjenje ili greška se plaćaju, tako da veći deo zarade može da ode na “penale” ili reklamacije.

Zato je važno pripremiti sistem za saradnju sa trgovinskim lancima, gde je svaki korak ispraćen dokumentacijom i sledljivošću, da bi moglo na vreme da se reaguje, i da se isprate koraci u organizaciji, koji kao rezultat daju saradnju koja je isplativa za proizvođača, a prihvatljiva za trgovinski lanac sa kojim se sarađuje.

Kao primer ću prikazati saradnju firme koja pravi kupatilski nameštaj, a isporučuje ga u 2 trgovinska lanca, koji imaju prodaju i u Srbiji i u inostranstvu, gde se zahtevi unekoliko razlikuju. Naravno i zahtevi i uslovi saradnje nisu isti za oba trgovinska lanca, ali su potrebni da se ispoštuju.

Korak 1 - dogovoren način isporuke

- LANAC 1 - isporuka u Hrvatsku, u centralizovano skladiše, ali podeljeno po prodajnim centrima, i isporuka u Srbiju direktno u prodajni centar. Komercijale za Hrvatsku i Srbiju se nalaze u centrali za tu državu, a centralno knjigovodstvo i plaćanje, kao i sve logističke i marketinške aktivnosti se nalaze u centrali lanca, koji je u EU. U centralama država se nalazi knjigovodstvo koje podržava lokalne poreske i knjigovodstvene zahteve. Isporuku organizuje dobavljač, sa svim izvoznim poslovima, do magacina LANCA.

- LANAC 2 - isporuka u Crnu Goru, u centralno skladište, a po zahtevu i u prodajni centar, a u Srbiju u Prodajni centar gde se nalazi i knjigovodstvo za Srbiju. U izvozu, isporuku organizuje LANAC, obaveza dobavljača je utovar u kamion LANCA, a u Srbiji isporuku organizuje dobavljač do prodajnog centra LANCA.

Korak 2 - naručivanje i rokovi isporuke

- LANAC 1 - naručivanje je isključivo mailom, preko korporacijskog maila, za svaki prodajni centar posebno, s tim što se za svaki artikal otvara broj narudžbine, koji mora da se isprati kasnije. Ukoliko dolazi do dopune artikala, pravi se nova narudžbina, sa novim brojem za svaki artikal, i tako mora da bude navedeno i u otpremnici. U samoj narudžbini je navedena i očekivana nedelja isporuke, koja je u skladu sa ugovorom, i obično je 4 do 5 nedelja od datuma naručivanja. Ukoliko se naručuje novi artikal, ili modifikovani stari, koji dobijaju novu šifru, posebnom narudžbinom se naručuju “IZLOŽBENI” artikli, koji se isporučuju po dogovorenim uslovima i što se tiče cene i što se tiče načina pakovanja. Svaki PC ima pravo da dobije po jedan takav artikal. Ukoliko kupac želi da naruči neki artikal na “AKCIJI”, prethodno se dogovaraju uslovi, i potrebno je u dokumentima naglasiti da je u pitanju “akcijski” artikal.

- LANAC 2 - naručivanje je mailom, preko korporacijskog maila iz centrale, za svaki prodajni centar posebno, a broj narudžbe je jedinstven za celu narudžbu. Uslovi prodaje su definisani za svaki artikal, s tim da kada se isporučuje količina 10 i više, odobrava se dodatni rabat (trenutno je 3%). Nije navedena nedelja isporuke, ali se očekuje da to bude u okviru 4 nedelje od naručivanja. Kod opremanja novih prodajnih centara, zajednički se pravi izložbena specifikacija, koja se šalje po posebnim uslovima. Sa komercijalistom se dogovaraju “AKCIJE” i akcijske cene za pojedine artikle. Potrebno je da se u dokumentima naglasi da je u pitanju akcija. Ukoliko ima dopuna, šalje se nova narudžbina.

Korak 3 - način pakovanja, označavanje i logistika

- LANAC 1 - kad je u pitanju izvoz, pakovanje je u kutije, koje se označavaju definisanim etiketama, na kojima se nalaze detaljni podaci, i bar-kod oznaka. Zatim se kutije pakuju na plaete, s tim da se svaka paleta označava za koji je prodajni centar (mogu da se koriste i nestandardne palete). Za isporuku u Srbiji, roba se isporučuje bez paleta. Zaštita proizvoda u kutijama je folijama i stiroporom. Na etiketama se označavaju dimenzije kutija, dimenzije proizvoda, neto i bruto težina, kao i broj elemenata u kutiji, kao i to gde se nalazi upakovan okov, uputstva i garantni listovi. U slučaju slanja u rasklopljenom stanju, šalje se i montažna šema, na kojoj se nalazi link za video uputstvo na Youtube za montažu. Potrebno je definisati i bruto zapreminu i težinu, da bi mogla da se dobije ukupna očekivana zapremina i težina pošiljke, da bi se odabrao odgovarajući kamion za prevoz. Po definisanoj proceduri, vrši se potvrda narudžbine (količinski u prodajnim centrima, finansijski u centrali), i time se definiše i nedelja isporuke. Nakon potvrđivanja, na osnovu težine i zapremine se dogovara sa prevoznikom kamion, kao i tačan termin istovara i isporuke, a zatim se u AVISO sistemu potvrđuje tačan datum i vreme isporuke u magacinu, koji ne sme da se promaši.

- LANAC 2 - pakovanje je u kutije, koje se označavaju bar-kod oznakama i nazivima. Isporuka je bez paleta. Za Crnu Goru se traži da isporuka bude bez montiranih nogica, koje će se montirati u prodajnom centru. Standardno se isporučuje u sklopljenom stanju. Kompletna narudžbina se potvrđuje mailom. Moguća je delimična isporuka, na osnovu dogovora oko prevoza, pošto je prevoz kupca.

Korak 4 - fakturisanje, carinjenje, potvrde isporuka

- LANAC 1 - kad je u pitanju izvoz, otpremnice i fakture se prave u 5 primeraka, za svaki prodajni centar, kao i prateća dokumenta za izvoz. Špediciju i izvozne poslove radimo mi, preko našeg špeditera, a tako ocarinjenju dokumetaciju dostavljamo špediciju kupca. Takođe, PDF faktura dostavljamo u centralu LANCA, kao i OCR odeljenju, na mailove, radi knjiženja i kasnijeg plaćanja. PDF otpremnice dostavljamo svakom pordajnom centru, na njihov definisan mail. Nakon završenog izvoza, od špeditera stiže kompletna overena dokumetacija za izvoz. Kod prodaje u Srbiji, pravi se otpremnica za PC, a faktura za knjigovodstvo, koja se šalje nakon isporuke, a PDF se šalje u centralu LANCA. Na svim dokumentima je za svaku stavku vezan broj narudžbine. Na fakuturama su prikazani dogovoreni rabati, a za prodaju u srbiji, cene su u dinarima, po fiksiranom kursu od 113 dinara, sa obračunatim PDV na kraju fakture. Potrebno je u knjigovodstvenom sistemu naknadno izvršiti knjiženje fakture-otpremnice, koja treba da bude usklađena sa već napravljenim i poslatim dokumentima.

- LANAC 2 - kad je u pitanju izvoz, packing lista i faktura-otpremnica se prave u 5 primeraka, kao i prateća dokumenta za izvoz. Špediciju i izvozne poslove radi kupac, pa se špediciji šalje PDF faktura. Nakon završenog izvoza, poštom stiže izvozna dokumentacija od špeditera. Na fakturi je prikazan dogovoren rabat, i rabat za količine preko 10. Ukoliko je akcija, to je naglašeno i prikazuje se neto cena. Nema zvanične potvrde isporuke. Kod isporuke u Srbiju, pravi se standardna faktura-otpremnica iz knjigovodstvenog sistema, u 2 primerka.

Korak 5 - plaćanje, knjižna odobrenja

- LANAC 1 - kad je u pitanju izvoz, plaćanje je nakon dogovorenog roka, na devizni račun, umanjeno za bankarske provizije i umanjenja za izlaganje, za šta je potrebno da se izda knjižno odobrenje. Kod domaće prodaje, njihovo knjigovodstvo šalje iznos umanjenja nakon uplate, za koji treba da se izda knjižno odobrenje.

- LANAC 2 - kad je u pitanju izvoz, plaćanje je nakon dogovorenog roka, na devizni račun, uplaćuje se pun iznos, bez umanjenja. Kod domaće prodaje, cene su u dinarima, na osnovu deviznih cena, po srednjem kursu NBS na dan fakturisanja, u pitanju je kompenzacija, za robu iz njihovog asortimana, koja se sprovodi povremeno.Knjižna odobrenja se izdaju samo po potrebi.

Korak 6 - reklamacije i opremanja novih PC

- LANAC 1 - kroz sistem reklamacija kupca, stiže zvanična reklamacija, koja je vezana za konkretnu narudžbinu, i formiran je novi broj narudžbine, koji treba da se isprati. U pitanju je “besplatna” reklamacija, koja se šalje uz dokument reklamacije, bez dodatnih plaćanja kupca. Ukoliko je reklamacija koja se plaća, ide kroz standardno poručivanje. U evidenciji reklamacija se nakon isporuke takva reklamacija označava kao rešena, a pre isporuke se šalje informacija mailom za svaki PC. Kod opremanja se daju dodatni rabati, koji su na nivou 20%, za dogovorene artikle.

- LANAC 2 - mailom stiže reklamacija, koja se rešava pojedinačno, obično dodatnom isporukom u sledećoj isporuci. Kod opremanja, prave se i povremeno expozitori za izlaganje, bez naplate, i specijalne cene za izložbene eksponate.

Korak 7 - uvođenje novih artikala u prodaju

- LANAC 1 - od referenta dobijamo slike i okvirni opis artikala za koji on smatra da bi bio zanimljiv. Nakon analize mogućnosti proizvodnje i okvirne kalkulacije, za izabrane modele se šalju predlozi cena sa detaljnim opisom. Ukoliko referent to prihvati, pravi se probni uzorak, a referent otvara u sistemu šifru, a mi dodeljujemo bar-kod oznaku, pravimo etikete, a artikal se poručuje za njihov centralni prodajni centar. Ukoliko je artikal prihvaćen, LANAC pravi narudžbinu, a mi pravimo ostalu prateću dokumentaciju (montažne šeme, video za montažu, kompletne etikete, fotografije). Za artikle koje referent smatra da treba da budu i u On-line prodaji, prave se posebne fotografije, i unose detaljni podaci o proizvodu, kroz aplikaciju kojoj su nam dali pristup.

- LANAC 2 - prilikom isporuka, šalju se povremeno uzorci artikala, a nakon prethodno poslatih slika i detaljnih objašnjenja, mailom ili Viber-om. Ukoliko je to već dogovoren artikal, prethodno referent otvara šifru u svom sistemu, i određuje se bar kod oznaka. Povremeno se prave fotografije, ili ih pravi sam LANAC.

*za tabele morate biti prijavljeni na Vaš Google nalog

Brzi izvoz

Izvozni poslovi - specifični zahtevi za mala preduzeća
- kako rešiti sve zahteve i dodavati nove -

Izvoz za mala preduzeća

Ovo rešenje je nastalo iz potrebe da se obezbedi logistika izvoznih poslova za mala preduzeća, koja nemaju razvijen informacioni sistem, ili imaju rešenja koja nisu prilagođena zahtevima njihovih kupaca i njihovim mogućnostima u ovom segmentu.

Rešenje je za mala preduzeća koje imaju specifične potrebe za izvoz. (Google tabele i ostali Google alati kao idealno rešenje - podaci se nalaze na Google disku, i može im se pristupiti sa bilo koje lokacije koja ima Internet, i sa više vrsta uređaja - PC računar, Android ili IOS uređaj)).

Kao primeri su korišćeni zahtevi koje veliki trgovinski lanci ili pojedinačni ino kupci imaju ka dobavljačima, i koji se vrlo često menjaju i dodatno proširuju, a važno je da rešenje bude brzo, “za odmah” i da može da se kasnije brzo menja i održava.

Takođe je važno da je korišćenje prilično jednostavno, i da prosečni korisnik može brzo da ovlada radom u kompletnom rešenju.

Originalna Narudžba kupca

Kao inicijalni dokument može se uzeti e-mail (Originalna Narudžba) koji je kupac poslao. Ukoliko nema e-maila od kupca, moguće je napraviti lokalni e-mail sa podacima iz Originalne narudžbe koje je kupac dostavio, ili priključiti dokument sa spiskom zahteva kupca.

Time se dobija sledljivost od narudžbe do isporuke i plaćanja.

Svaki korisnik vidi samo svoje mailove, i može njimu da pristupi, naravno, ako je prethodno povezao primljeni mail sa dokumentom koji radi. Ukoliko ima potrebe, svaki korisnik može vezati dobijene mailove uz dokumenta izvoznog posla.

Dokumenta izvoznog posla

Na osnovu Originalne Naružbe kupca, prave se potrebna dokumenta, koja kod različitih kupaca mogu biti drugačija (Narudžba, Potvrda Narudžbe, Potvrda cena, Otpremnica - Packing lista, Racun - na srpskom ili nekom drugom jeziku - engleski na primer, Racun dinarski, Potvrda prijema, ...) i koja se mogu prilagoditi konkretnim potrebama.

Koncept rada je da se vodi zbirna tabela izvoznih poslova, da se u njima prati status od naručivanja do plaćanja, a ako je potrebno i dalje, a iz zbirne tabele se prelazi u pojedinačne izvozne poslove klikom na link, kao što se i iz pojedinačnih izvoznih poslova klikom na link prelazi u zbirnu tabelu.

Potrebni šifarnici mogu da se vode centralizovano, ili ako korisnik to želi, mogu se za svaki izvozni posao voditi neophodni podaci i šifarnici, koji se preuzimaju iz blanko šablona ili prethodnog izvoznog posla.

Zbirna tabela izvoznih poslova

U zbirnoj tabeli se prate sabrani podaci koji su potrebni za transport i carinu - datum narudžbe, broj packing liste, broj računa, datum računa, ukupna zapremina, ukupna bruto i neto težina, broj paleta, broj artikala (paketa), iznos - izjava na fakturi ili ne, .. , a koji se preuzimaju iz pojedinačnih tabela za izvozne poslove. Izmene se vrše u pojedinačnim izvoznim poslovima, a prikazuju se u zbirnoj tabeli izvoznog posla.

Moguće je da se prati i objedinjeno po više narudžbi koje se isporučuju zajedno istom isporukom, ali ima više otpremnica i faktura - primer Lesnina

Takođe, ako je potrebno, moguće je pridružiti link za e-mail sa potvrdom termina prijema, i sa ostalim podacima i komunikacijom koji su vezani za konkretnu isporuku (svaki operater može da vidi samo svoje mailove).

Preko statusa, koje unose operateri, moguće je stalno pratiti do kog koraka je svaka narudžba i isporuka stigla.

Pojedinačni izvozni posao

Postoji blanko dokument za pojedinačni izvozni posao.

Šifarnici i matični podaci potrebni za kompletiranje zahtevanih podataka, se vode nezavisno, i jedinstveni su za ceo posao. Postoji mogućnost i vođenja podataka po svakom poslu, ukoliko se tako želi, gde je onda moguće imati različite podatke, onako kako se istorijski menjaju.

Moguće je i poslednji korišćeni dokument snimiti kao blanko, i koristiti ga ubuduće (obrisati konkretne unete podatke), ukoliko je bilo promena u načinu rada koji se koristi i ubuduće.

Odmah nakon otvaranja blanko dokumenta, pravi se kopija i u naziv se unosi broj narudžbe ili identifikacija izvoznog posla koji se radi.

Na vrhu radnog lista Narudzba u pojedinačno izvoznom poslu je link ka zbirnoj tabeli izvoznih poslova.

Ispod je link ka otvorenom radnom nalogu za proizvodnju po ovoj narudžbi, ako takav nalog postoji i povezan je sa izvoznim poslom.

Ispod je link za e-mail sa Originalnom Narudžbom kupca (mail može da vidi samo onaj koji je povezao dobijen mail).

Sa strane su mailovi koji su vezani za ovaj izvozni posao (svaki operater može da vidi samo svoje mailove), ako takvi mailovi postoje i ako su prethodno povezani sa izvoznim poslom.

U zbirnoj tabeli se otvara novi red za novi pojedinačni izvozni posao, i menjaju se podaci (povezivanje sa novoformiranim dokumentom izvoznog posla - ne menjaju se ostali podaci).

Ako je potrebno da se dobiju sabrani podaci za više dokumenata u zbirnoj tabeli, pravi se novi red sa zbirom (pogledati zbirnu tabelu za Lesninu).

Svaka promena u pojedinačnoj tabeli se odmah automatski reflektuje na prikaz u zbirnoj tabeli

Pojedinačni poslovi mogu da imaju drugačije varijante za svakog kupca, zavisno od zahteva kupca - definisanje rabata, broj narudžbe vezan za svaku stavku, prikaz specifičnih podataka - montažne šeme, nalepnice - barkodovi ili QR kodovi, video uputstva, slike, …

Standardno postoje sledeći radni listovi u pojedinačnim izvoznim poslovima:

Prateći šifarnici

PC - Prodajni centri - spisak prodajnih centara u koje se isporučuje roba sa potrebnim podacima - moguće je definisati adresu za isporuku i adresu za fakturisanje. U okviru ove evidencije je moguće uneti i ostale korisne podatke - telefoni PC, e-mailovi PC, kontakt osobe, posebne karakteristike, …

Artikli - osnovni podaci o artiklima - Naziv, Oznaka, JM, težina, broj paketa, bar kod, cena, rabati po artiklu, zapremina, dimenzije paketa - ukoliko je potrebno, moguće je dodati i još neki atribut, ako je to potrebno (na primer model lavaboa, težina i zapremina) … - podaci mogu da se preuzimaju iz opšteg šifarnika, ili da se menjaju u tekućem poslu.

Dokumentacija - ovo su podaci koji su prikačeni za artikle - normativ - kalkulacija cene koštanja (ako je ima), slika proizvoda, crteži, slika bar koda, link za video i papirne (PDF-JPG) instrukcije za montažu, nalepnice za lepljenje na pakovanje, garantni listovi, …

Promenljiva dokumenta

Narudžba

Pojedinačni izvozni posao počinje sa unosom Narudžbe kupca, u radnu tabelu Narudžba.

u zaglavlju:

unosi se broj Narudžbe, datum, bira se prodajni centar (prikazuju se ostali podaci o prodajnom centru i kupcu).

u stavkama:

(odabira se naziv artikla, prikazuju se svi ostali podaci iz Artikli, a unosi se količina i broj narudžbe).

moguće je sakriti prazne redove, tako da budu prikazani samo iskorišćeni redovi narudžbe.

u podnožju:

paritet, broj koleta (paleta).

Otpremnica - Packing lista

Paking lista - unosi se broj i datum, registarski broj vozila, broj koleta - paleta (ovaj podatak se uzima za prikaz u racunu).

Svi ostali podaci se preuzimaju iz Narudžbe, pa je sve ostale promene potrebno raditi u Narudžbi,a odmah se prikazuju i u Otpremnici i u Računu.

Moguće je sakriti prazne redove, tako da budu prikazani samo iskorišćeni redovi otpremnice.

Račun

Unosi se broj računa i datum, slovima iznos računa, valuta, izjava o poreklu robe (može da se sakrije ili prikazuje), mesto i datum.

Moguće je sakriti prazne redove, tako da budu prikazani samo iskorišćeni redovi računa.

Štampanje

Štampanje svih dokumenata je u PDF. Štampa se ili kompletni radni list, ili izabrani opseg.

Postoji mogućnost samostalnog prilagođavanja štampe potrebama korisnika.

Kretanje po dokumentima

- u zbirnoj tabeli izvoznih poslova - moguće je podesiti da se klikom na link ide na određeno mesto u pojedinačnom poslu (na primer na karticu Racun - polje pored broja računa).

- u pojedinačnom izvoznom poslu - postoji mogućnost da se poveže linkovima sa drugim dokumentima (pristup dokumentima je definisan pravima pristupa operatera):

Link ka zbirnom izvoznom poslu - na vrhu radnog lista za pojedinačni izvozni posao - ako operater ima pravo da vidi tabelu za zbirni izvozni posao.

Link ka proizvodnom radnom nalogu - ako takav radni nalog postoji i ako operater ima pravo da vidi tabelu.

Link ka -emailu koji sadrži podatke o originalnoj narudžbi kupca.

Link ka ostalim e-mailovima - svaki operater može da vidi samo svoje mailove koje je pridružio za konkretni izvozni posao

*za tabele morate biti prijavljeni na Vaš Google nalog

Berza informacija

Ova kombinovana IT platforma omogućava da razne grupe, koje imaju interes, međusobno razmenjuju infomacije o PONUDI/POTRAŽNJI različitih proizvoda ili usluga.

Procedura je veoma jednostavna, tako što preko Upitnika korisnici šalju svoje informacije, a preko Vibera ili SMS-a (a moguće je i preko e-maila) dobijaju objedinjene informacije, u obliku poruka, po potrebi i nekoliko puta dnevno.
Komunikacija je preko mobilnog telefona, a moguća je i preko računara (može da se postavi ikonica za link za formu-upitnik).

Ono što olakšava dalju komunikaciju, je da su poruke tako dizajnirane, da su brojevi telefona i e-mailovi označeni linkom, tako da korisnik klikom na link odlazi u već predefinisanu aplikaciju (Viber, SMS, G-mail ili poziv telefonom) i može da nastavi komunikaciju sa izabranim korisnikom - porukama ili pozivima.

Na ovaj način, korisnik veoma brzo može da iskomunicira sa velikim brojem potencijalnih partnera, i da odabere onog koji mu najviše odgovara, ali samo od onih koji imaju trenutno aktuelnu PONUDU/POTRAŽNJU, ne gubeći energiju na pozivanje onih koji trenutno nemaju potrebu za PONUDOM/POTRAŽNJOM.

Pošto je moguća komunikacija preko Vibera ili e-mail, praktično troškovi ovakve komunikacije mogu da budu mali, ili je skoro besplatni.
Ako je potrebno da se komunikacija vrši na dnevnom nivou, ili čak više puta dnevno, to može da bude značajna ušteda.

Ono što je još bitnije, je da stalnim dobijanjem novih PONUDA/POTRAŽNJI skraćuje vreme potrebno da se nađe najpovoljnija PONUDA/POTRAŽNJA, to jest da se mnogo brže može odabrati najpovoljnija PONUDA/POTRAŽNJA.

Ukoliko ne uspe da sa trenutno aktuelnim PONUDAMA/POTRAŽNJAMA nađe ono što mu odgovara, korisnik uvek može da se vrati u neku od prethodnih poruka i da tamo potraži partnere sa kojima može da komunicira, a koji su AKTUELNI.

Ono što može da pomogne u korišćenju BERZE, je i ocena koju ima registrovani KORISNIK, i koju daju partneri koji su sa njim već sarađivali. Na ovaj nači, i pre kontakta, onaj ko kontaktira, može da dobije informaciju o kakvom se potencijalnom saradniku radi.

Administratori BERZE vode evidenciju o svim Korisnicima, ažuriraju eventualne promene, postavljaju profile korisnika, i staraju se o tome da svi registrovani korisnici, koji su AKTIVNI, dobijaju na Viber, SMS ili e-mail informacije o PONUDAMA/POTRAŽNJAMA.

Sami korisnici su odgovorni za tačnost i ažurnost datih informacija, a na osnovu dalje komunikacije , korisnici dogovaraju sve komecijalne i druge tehničke detalje, i za to BERZA ne preuzima nikakvu odgovornost.

Moguće je da administriranje vrše Brza.Rešenja, ili da to rade obučeni administratori, koji su prošli obuku od strane Brza.Rešenja, a dobijaju IT podršku od Brza.Rešenja (nivo administriranja i podrške se dogovara). Moguće je personalizovanje Upitnika i prikaza podataka za administratore ili VIP korisnike (primer BERZA ŠAMPINJONA).

*za pregled upitnika i tabele morate biti prijavljeni na Vaš Google nalog

Copyright © 2021 Brza Rešenja by TrumanWebSolutions. All Rights Reserved.